Parmak emme alışkanlığını nasıl bıraktırırsınız

2 aylıkken bir gün baş parmağını emerken yakaladığımız kızımı hemen emziğe alıştırmaya çalıştık. Bakkal emziğinden en pahalısına kadar türlü alternatifleri denedik ama olmadı dikiş tutturamadı ve parmağını emmeye devam etti. Toplumumuzda emzik teşvik edilesiyken parmak emmek tu kaka!.. dolayısıyla bana ve kızıma yapılan eleştirilerin haddi hesabı olmadı, 17 yaşına kadar parmak emenlerden mi bahsedilmedi, parmak emmekten parmağı incelen, dişlek olanlar mı anlatılmadı. İçgüdüsel bir davranış olduğunu kabullendiğimden ve ne zaman "nasıl bıraktırırsınız" diye bir google araştırması yapsam karşıma "nasıl alıştırısınız" başlıkları çıktığından pek de üstüne düşmedim. İki yaşından gün aldıktan sonra bir gün eczaneden birşeyler alırken acı oje var mı diye sordum. ama tabi ki prospektüslü bir acı oje olmalıydı ve karşıma Dentinox a ait bu ürün çıktı.
Daum-exol 2 yaşını doldurmuş çocuklarda parmak emme ya da tırnak yeme gibi alışkanlıkların kırılması için yardımcı bir ürün. Kızımın bir günde parmak emmeyi bırakmasını sağladı. Uykuya parmağını emerek dalan kızım ve bizim için ilk gece çok çok zor geçti ama herşey o gecede kaldı ve bitti. Artık parmağını emmiyor. 

1 yorum:

  1. Merhaba,
    Böyle bir ürün arıyordum bende, Uras bir süredir burun karıştırıyor :) Acaba bu konuda işe yarar mı deneyelim bakalım :)

    YanıtlaSil